בכל קורס עזרה ראשונה אנחנו מלמדים להקפיד על שתיית מים מרובה בעת ביצוע פעילות גופנית בכדי למנוע אפשרות של התייבשות. אבל, מה קורה אם שותים יותר מידי? שתייה מרובה מדי בעת מאמץ ותחת עומס חום עלולה לגרום לירידה בריכוז הנתרן בדם ולעלייה בכמות המים בתאי המוח – מצב מסכן חיים.

אז כמה באמת צריך לשתות?

במהלך שעה של פעילות גופנית נמרצת בתנאי חום סביבתי הגוף משלם באיבוד נוזלים מוגבר, לעיתים עד 1-2 ליטרים. בנוסף מאבד הגוף בזיעה נוזלים, מלחים, במיוחד את יון הנתרן, שלו חשיבות עליונה באינספור תהליכים פיזיולוגיים בגוף.ניתן לקבוע את דרגת ההתייבשות של הגוף לפי בדיקה של ערכי הנתרן בדם. ערך של מעל 145 מילימול לליטר עלול להעיד על חוסר בנוזלים, ואילו ערך של מתחת ל-135 עלול להעיד על עודף נוזלים, אבל גם על חוסר בנתרן. מצב של ערכי נתרן נמוכים מתחת לנורמה נקרא היפונתרמיה, והוא נחשב למסוכן ועלול אף להוביל למוות. יש שמכנים את המצב הזה "הרעלת מים".

הרעלת מים נוצרת בשל שתיית כמות גדולה של מים שלא מכילים נתרן בתוך זמן קצר. כתוצאה מכך חלה ירידה בריכוז הנתרן בדם, ונוצרת עלייה בכמות המים בתאי המוח, דבר שגורם להתנפחותם ובסופו של דבר להפסקת תפקודם. להרעלת מים אין בשלב הראשון סימנים ברורים. חשים תחילה בחילה וכאב ראש, שמלווים בהרגשה כללית של חולי. במצב מתקדם יותר כוללים הסימפטומים בצקת מוחית, פרכוסים ותרדמת, שעלולים לגרום למוות בתוך כמה שעות אדם בריא ילקה בהרעלת מים אם ישתה יותר מ-3 ליטר מים בבת אחת.בשל ההזעה המרובה במהלך הריצה מתרחשת ירידה חדה בריכוז הנתרן בגופם של הספורטאים. וכשבנוסף לכך הם צורכים כמות מים גדולה, הם מצויים בסיכון גבוה להרעלת מים. כדי למנוע את המצב המסוכן הזה נדרשים לשתות משקאות שמכילים מלחים, להשלמת המחסור שנוצר, עוד במהלך הריצה.  הכלל החשוב הראשון בעת ביצוע מאמץ פיזי ניכר הוא להחזיר לגוף במהירות את כמות הנוזלים שאיבד ואת הרכבם. אמנם מנגנוני הבקרה של הגוף מספקים "טווח ביטחון" רחב למדי עד הפרת מאזן הנוזלים בגוף, אך חוש הצמא הטבעי של האדם מופעל על ידי מצב הנוזלים בגוף ולא על ידי השינוי בהרכבם. אבל חשוב לזכור כי במצבי חולי עלולים מנגנונים אלו להשתבש.

 המלצות שתייה:

גברים- מעל 3.7 ליטר ביום = בערך 2.5 בקבוקים של ליטר וחצי

נשים- מעל 2.7 ליטר ביום=  בערך 2 בקבוקים של ליטר וחצי

וכמובן חשוב להקפיד על השלמת החוסרים של נתרן ע"י מלחים- קרקרים,בייגלה, גבינות מלוחות וכו.

ועכשיו כשאתם יודעים, אל תהיו ראש קטן, השמרו מהתייבשות וגם מהרעלת מים- השתדלו להיות מאוזנים.