התאריך המשוער עדיין לא הגיע (או שכן), הפקק הרירי או המים כבר ירדו בבית והצירים מתגברים. מה עושים?
מאת: רויטל קוריאל- פראמדיקית ואחראית הדרכה במזור הדרכות רפואה

לידת בזק- מה עושים?

אז הרגע הגדול עומד להגיע, תיק כבר הכנתם, לקחתם כדור פיזיו, בגדים, כל מה שרק יכול להקל על הלידה בחדר הלידה ועוד כמה דברים שהסבתא והדודה אמרו שכדאי. הסטופר בהיכון למדוד צירים, אבל הטבע החליט להפתיע.
התאריך המשוער עדיין לא הגיע (או שכן), הפקק הרירי או המים כבר ירדו בבית והצירים מתגברים. מה עושים?

ראשית, יש להבין שהטבע לא עובד כמו בסרטים ולידת בזק היא דבר מאוד נדיר. ולכן תנשמו.
לידה ראשונה היא ארוכה יותר בעוד שהאחרות אמורות להיות קצרות יותר וקלות יותר, אבל אתם יודעים מה אומרים על המילה אמור…
רק בכ-15% מהלידות יש הופעת מים בבית או בתחילת הלידה, רוב בקיעות המים מתרחשות בבית החולים וביננו, בלידה ראשונה לאחר ירידת המים יש לכם כשעה עד שעתיים להגיע לבית החולים.

למהר לבית היולדות…
למרות זאת, עדיין חשוב לשים לב לכמה דברים שלא תמיד מספרים לנו וכדאי להגיע לבית החולים מהר יותר אם הם מופיע לפחות אחד מהתסמינים הבאים:

 • צבע מים עכור או לא צלול- עלול להעיד על מצוקת עובר
 • הקאות בחילות ושלשולים- עלולים להוביל את האמא להתייבשות
 • דימום נרתיקי- עלול להעיד על בעיה
 • כאב בטן וגב שלא מפסיקים כשנעלמים הצירים
 • ירידה בתנועות העובר גם אחרי שאכלתם משהו מתוק ושכבתם על הצדואם בכל זאת לידת בזק. ..
  ואם אנחנו דווקא מהאחוזון הקטן שזכה בלידת בזק בבית? או שלא היינו מודעים לסימנים בזמן והתחלנו בבית? חשוב להדגיש שזהו לא קורס לידה מזורז אלא כלים לעזור לכם עד הגעת צוות רפואי:

  חייגו ל 101 התייעצו עם המוקדנים והזמינו אמבולנס, אם יש לכם מיילדת אישית זה הזמן לצלצל אליה. אם הלידה כבר התחילה, אל תשנו מיקום הישארו איפה שאתם. התנוחה שעדיפה היא כריעה או להישאר בגובה הברכיים כדי שלא תהיה לתינוק התחלה בנפילה חופשית. הניחו ריפוד מתחת לרגליים של האמא על מנת לרכך את היציאה של התינוק לעולם. לאחר לידת התינוק כסו אותו ואת האמא בשמיכות כדי לשמור על חום הגוף.
  חום גוף לגוף הוא האופציה הטובה ביותר. אל תחתכו את חבל הטבור לבד. אל תמשכו את חבל הטבור – השלייה תכף תצא לבד ע"י צירונים קטנים.
  והכי חשוב- לידה זה דבר טבעי. היו קשובים לגוף של האמא, לדחוף רק כשיש ציר ולא סתם – אחרת תתעייפי אמא. ואבא לעודד את אמא לתמוך בה ולנשום – לא יעזור לה אם תהיה מבוהל ולא תתפקד…

  בהצלחה

יש לך שאלות נוספות בנושא? היכנסי להתייעץ עם מומחי הפורטל בפורום הריון ולידה תמיכה