בואו נדבר על זה פעם אחת בצורה ברורה ופתוחה. לצערי, לרוב נשמעת הטענה שחולי פיברומיאלגיה הם אנשים דיכאוניים ודיכאון זה הוא הסיבה למחלה ופותרים את העניין ב"מחלה פסיכוסומטית". כחלק מגישה זו, לרבים מהחולים בפיברומיאלגיה ניתנות תרופות נוגדות דיכאון, בנוסף לתרופות אחרות האמורות לטפל בכאב (שלרוב לא עוזרות, לפי דיווחי רבים ממטופלי כשמגיעים בפעם ראשונה).

פיברומיאלגיה היא הפרעה הגורמת לכאבים באזורים שונים בגוף ומלווה בעייפות, מצב רוח משתנים ובעיות נוספות. השאלה הראשונה שלי היא: אתם מכירים הרבה אנשים שחיים עם כאבים ועייפות כל היממה, (שיכולת התפקוד של רבים מהם נפגעת, שלא מקבלים הרבה תמיכה מהממסד והסובבים אותם ולעיתים נאלצים לעזוב את מקומות עבודתם), שלהם מצב רוח טוב ומרומם? הרי כאב שיניים קל במהלך סופשבוע הופך אותנו לעצבניים וירודים מבחינת מצב הרוח.

מעבר לכך, במקרים רבים, הגורמים הפנימיים, ברמת האיברים הפנימיים, לפיברומיאלגיה משפיעים גם הם על המצב הרגשי אך זו המחלה שפוגעת במצב הרגשי בדרך כלל ולא הדיכאון הוא שיוצר את המחלה.

אסקור כאן חלק מהסיבות היוצרות את הפיברומיאלגיה ושעלולות לגרום להפרעות מצב רוח:

הגורם העיקרי להיווצרות הפיברומיאלגיה הוא תקיעות (סטגנציה) בזרימה החופשית של אנרגיית הכבד.

הכבד, מבחינה אנרגטית, אחראי על הזרימה החלקה של אנרגיה (צ'י) בכל הגוף וכשהאנרגיה שלו נתקעת היא עלולה לגרום לתקיעוות אנרגיה במקומות שונים בגוף. במצב חמור של סטגנציה, תקיעויות אלו יוצרות כאבים וזהו הבסיס לכאבים השונים בפיברומיאלגיה.

בנוסף, הכבד אחראי על זרימה חלקה של רגשות, כלומר, היכולת של רגשות לעבור דרכנו בעיתוי הנכון, במידתיות הנכונה ולפרק זמן הגיוני ולעבור דרכנו כדי לפנות את מקומם לרגשות אחרים. כשאנרגיית הכבד בסטגנציה, היכולת של הביטוי "הזורם" של רגשות נפגעת ורגשות שונים מופיעים ללא סיבה או לפרק זמן ארוך מהנדרש ומתחלפים בצורה לא הגיונית. מצב זה של השפעה שלילית של אנרגיית הכבד על רגשות יוצר תופעה שנקראת "mood swings", כלומר שינויים במצב הרוח וכך מתחלפים להם כמו ברכבת הרים שמחה בדכדוך, כעס, עצב ושוב מצב רוח סביר וידוע גם בשם "liver depression qistagnation", כלומר דיכאון הנגרם בגלל סטגנציה בכבד. דרך אגב, אותה תופעה קיימת גם ב- p.m.s אצל חלק מהנשים , אותם שינויים במצב הרוח בשבוע שלפני הווסת.

כחלק מהטיפול בפיברומיאלגיה, מטופלת אנרגיית הכבד כדי ליצור תנועה חופשיה וחלקה, לפתור את הכאבים ולייצב את מצב הרוח.

מצב זה יכול להתפתח ולהחמיר בצורה הבאה:

כאשר אנרגיית הכבד בתקיעות (סטגנציה), לרוב הכבד יפריע לפעילות הטחול והקיבה, האיברים האחראים על הפקת אנרגיה ודם מהמזון שאנו אוכלים. בחולי פיברומיאלגיה זה קורה כמעט אצל כולם.

כשדבר זה קורה, נחלשת יכולת הקיבה והטחול להפיק תמציות לייצור אנרגיה ודם ומתפתח מצב שנקרא ברפואה הסינית העתיקה "חוסר דם", כלומר, פגיעה ביכולת לייצר כמות מספקת של דם לתיפקוד נורמלי.

לאחר זמן עלולים איברים שונים לסבול מחוסר הדם, כולל הלב ומתפתח מצב הנקרא "חוסר דם של הלב".

הלב מאחסן את הנפש ודם הלב מעגן אותה, נותן לה להרגיש בטוחה ושמחה.

"חוסר דם הלב" עלול לפגוע ביכולת של הנפש להרגיש שמחה ובטוחה והדבר יכול להתבטא בדיכאון ומצב רוח ירוד מאוד, המלווה בדרך כלל בפלפיטציות (דפיקות לב מואצות המורגשות מאחורי עצם החזה", חיוורון או גוון צהבהב בפנים, חרדות, קושי בהירדמות ועייפות קשה, שכן חוסר אנרגיה ודם יוצר אותה. אם מצב זה קיים, חלק מהטיפול בפיברומיאלגיה יכלול איזון מערכת היחסים בין הכבד והטחול, חיזוק יכולת הקיבה והטחול להפקת תמציות לייצור אנרגיה ודם וחיזוק דם הלב.

חשוב לי להדגיש שבמקרי הפרעות מצב רוח או דיכאון בפיברומיאלגיה, המחלה יוצרת אותו ולא הוא את המחלה. אנא התייחסו לחולי הפיברומיאלגיה כאל אנשים הסובלים סבל פיזי אמיתי ותנו להם את התמיכה שהם צריכים, הבינו אותם כשאינם קורנים מאושר ושמחה, כשהם עייפים מכדי לבצע מטלות בית ועיזרו להם להרגיש יותר טוב והכי חשוב – יידעו אותם כי פיברומיאלגיה היא לא חתונה קתולית ואפשר לפתור אותה.

בברכת בריאות שלמה, שמחה ואהבה

יוסף הרשקוביץ- רפואה משלימה אינטגרטיבית
מטפל מומחה בפיברומיאלגיה, כאבי מפרקים ושרירים ותסמונת התשישות הכרונית
050-7369236